Borough of Hamilton WW1 Honour Roll

026 (3)

The Hamilton Borough WW1 Honour Roll boards were unveiled on Sunday 17 September 1922 at the Hamilton Town Hall (below) by the Mayor Cr J.G. Stewart.

HAMILTON TOWN HALL Image courtesy of the State Library of Victoria http://handle.slv.vic.gov.au/10381/399048

The 411 names on the roll, 406 men and five women, are listed below.  They appear on the roll with surname first followed by first and second initial.  The rank and battalion at the time of discharge are given as listed on the Australian Imperial Force Nominal Roll. Click on underlined names for a biography.

LEGEND:   = These Made Supreme Sacrifice, 2nd AM = 2nd Aircraft Mechanic, 2nd Lt = 2nd Lieutenant, ACpl = Acting Corporal, Capt = Captain, Cpl = Corporal, DCM = Distinguished Conduct Medal, DSO = Distinguished Service Order, Dvr = Driver, Gnr= Gunner, ISM = Italian Silver Medal for Military Valour  , LCpl = Lance Corporal, LSgt = Lance Sergeant,  Lt = Lieutenant, MC = Military Cross, MiD = Mentioned in Dispatches, MM = Military Medal, MSM – Military Service Medal, Pte = Private, Sgt = Sergeant, S Nurse = Staff Nurse, SSgt = Staff Sergeant, Trp = Trooper, WO1 = Warrant Officer Class 1,  * = See notes below

ABDY, Charles Ernest (SSgt) Australian Flying Corps

ARMITAGE, Harold William  (Pte) 16th Australian Field Ambulance

ARNOTT, John Henry (Pte) 38th Australian Infantry Battalion

ATKINSON, Dudley Onslow (Pte) 9th Australian Light Horse Regiment

AUSTIN, William John  (Sgt)  3rd Echelon British Expeditionary Force

AUSTIN, Glenister Burton  (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

BAULCH, James Gordon MM (LCpl) 8th Australian Infantry Battalion

BAYLEY, Herbert Henry  (Dvr) 6th Australian Motor Transport Company

BECKETT, John (Pte) Australian Army Provost Corps

BEECHAM, George James Leopold  (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

BENISON, William John (Pte) 6th Australian Field Ambulance

BENISON, Harry Rudolph (Pte) 32nd Australian Infantry Battalion

BENNETT, Ernest Leslie (Pte) A.B.Hospital Camp check

BERRY, Alfred Henry (Cpl)  2nd Australian Pioneer Battalion

BETTS, Herbert James Cuthbert (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

BLACK, James  (Pte) 51st Australian Infantry Battalion

BATES, Eric William MM (Cpl) 39th Australian Infantry Battalion

BATES, Herbert Aldan (Spr) 3rd Australian Signal Troop

BAKER, Lewis Harloe (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

BARCLAY, Robert (Gnr) Reserve Brigade Australian Artillery

BARKER, James (Pte) 39th Australian Infantry Battalion  

BAULCH, Leith Silas David (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

BLACKNEY, James Alexander   (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

BOCKHOLT, Harry (Dvr) Australian Mechanical Transport Service

BOYD, Hugh Neil (Pte) 46th Australian Infantry Battalion

BOYD, William Charles (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

BRAITHWAITE, John Ripley (Pte) 7th Australian Infantry Battalion

BRAKE, James (Cpt)AIF Administrative Headquarters

BRAKE, William  (Pte) Australian Flying Corps

BRIANT, Reginald  (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

BROKENSHIRE, Joseph  (Cpl) 58th Australian Infantry Battalion

BROWN, Thomas (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

BROWN, Thomas Matthew (Driver) 4th Australian Divisional Train  

BROUGHTON, John Moffatt  (Pte) 8th Australian Light Horse Regiment

BRUDENELL, Bertram (Pte) 8th Australian Infantry Battalion  

BUCKNALL, Henry Roderick Norman MM (Sgt) 1st Australian Divisional Signal Company

BUDD, John (Pte) 53rd Australian Infantry Battalion

BUTLER, John (Pte) 5th Australian Pioneer Battalion

BUTLER, William Harcourt (Pte) 11th Australian Light Horse Regiment

BUTTON, Robert Frank (Pte)* 

CABENA, William Bruce (Pte) 21st Australian Infantry Battalion

CAMERON, Archibald Douglas (Dvr) 46th Australian Infantry Battalion

CAMERON, James A.  (Pte) 7th Australian Infantry Battalion

CAMERON, Norman James (Cpl) 8th Australian Infantry Battalion

CAMERON, Peter Alexander (Cpl) No1 Pack Wireless Signal Troop

CAMERON, Sidney Joseph   (Cpl) 58th Australian Infantry Battalion

CAMERON, Thomas (LCpl) 4th ADWS  

CAMPBELL, Ronald John (Gnr) 2nd Australian Division Ammunition Column

CAPLE, Robert Harvey (Pte) 13th Australian Light Horse Regiment

CATTERSON, Robert Henry   (LSgt) 14th Australian Infantry Battalion

CHANDLER, Henry James (Pte) 22nd Australian Infantry Battalion

CHANDLER, William (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

COLVILLE, George Garden (Gnr) 2nd Australian Field Artillery Brigade

CLAPHAM, John Andrew (Pte) 4th Australian Field Artillery Brigade

COLE, William David (Pte) 3rd Australian Machine Gun Squadron

COLESTEN, Joseph Roy (Pte) 5th Australian Infantry Battalion

COLESTEN, Stanley George   (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

COLLINS, Aubrey Adolphus (LCpl) 59th Australian Infantry Battalion

COLLIS, Francis Henry (Pte) 10th Australian Field Artillery Brigade

COLLIS, Robert Mervin (Pte) 13th Australian Light Horse Regiment

COLYER, Arthur Lloyd (LCpl) 39th Australian Infantry Battalion

CONSIDINE, Joseph (LCpl) 39th Australian Infantry Battalion

COOK, George (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

COOK, Robert (Dvr) Australian Mechanical Transport Service 

COOK, William (LCpl) 46th Australian Infantry Battalion

CORNISH, Hamilton (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

COULTER, Herbert (Pte) 10th Australian Field Company Engineers

COULTER, Ross (Sgt) 3rd Australian Divisional Ammunition Column

COULTER, Robert James   (Trooper) 4th Australian Light Horse Regiment

COUSTLEY, Frederick (Pte) 58th Australian Infantry Battalion

COWAN, George Herbert (Gnr) 11th Australian Field Artillery Brigade

COWAN, Duncan Brown DCM (LSgt) 39th Australian Infantry Battalion

COX, John Sinclair (Pte) 29th Australian Infantry Battalion

CREEK, David Niven (Dvr) 5th Australian Motor Transport Company

CREEK, James Niven (LCpl) 23rd Australian Infantry Battalion

CREEK, Herbert D.C.M.  (Cpl) 1st Australian Armoured Car Section

CROSS, John Alfred (Dvr) 23rd Australian Infantry Battalion

CULL, Cecil (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

CULL, Robert James (LSgt) 37th Australian Infantry Battalion

CULL, Joseph Aloysius (Dvr) 10th Australian Field Company Engineers

CULL, William Ambrose ISM (2nd Lt) 22nd Australian Infantry  Battalion

CURLETT, Reginald Maxwell (Pte) Australian Railway Operating Division Details

CURRIE, James Robert (Pte) 35th Australian Infantry Battalion

DALE, Robert Ellis (Pte) 4th Australian Machine Gun Battalion

DAVEY, Samuel (Spr) 10th Australian Field Company Engineers

DAVIES, Albert  (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

DAVIES, Frank Rodger (Gnr) 4th Australian Field Artillery Brigade

DAVIES, Stanley Walton   (Pte) 5th Australian Infantry Battalion

DAVIES, W.J. *

DENTON, Cyril Hamilton (Gnr) 7th Australian Field Artillery Brigade

DENTON, Leslie Hamilton (Sgt) Australian Army Veterinary Corps

DEW, Mordaunt Henry (Sgt) 46th Australian Infantry Battalion

DIWELL, Charles Arthur (Pte) Australian General Hospital*

DIWELL, William Henry (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

DIWELL, George (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

DOIG, Sidney Edgar (Pte) 2nd Australian Machine Gun Battalion

DONNES, Alice (Sr) Australian Army Nursing Service

DOUGLAS, Claude Campbell Telford   (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

DOUGLASS, James Sholto (Pte) 5th Division Train

DOUGLAS, Roy Ashley (Cpl) 1st Aust Corps Topographical section

DOWNING, F.

DRAPER, William Arthur (Gnr) 1st Australian Divisional Ammunition Column

De BOOS, William Kinglake (Lt) 22nd Australian Infantry Battalion

DUNBAR, Robert (Pte) 24th Australian Infantry Battalion

DUNN, H.W. *

DUNN, Daniel Joseph   (Pte) 3rd Australian Pioneer Battalion

EDMONDSON, George (Pte) 60th Australian Infantry Battalion

EDMONDSON, James Fletcher (Dvr) 11th Australian Field Artillery Brigade

EDMONDSON, Robert Charles (Pte)  46th Australian Infantry Battalion

EDWARDS, Benjamin (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

EDWARDS, J.M.

ELDER, Frank Reginald   (Pte) 7th Australian Infantry Battalion

ELDRIDGE, Gilbert William MM (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

ELSTON, William Charles (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

EMMETT, Ernest   (Pte) 2nd Australian Field Ambulance

EMMETT, Robert Gordon (LCpl) 2nd Australian Field Ambulance

EVANS, Edward Albert (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

EVANS, Arthur Leslie   (Dvr) 11th Australian Field Artillery Brigade

EVANS, Robert William MM (Pte) 5th Australian Infantry Battalion

FALLON, John (Pte) 21st Australian Infantry Battalion

FALLON, James (Pte) 8th Australian Light Horse Regiment

FALLON, Thomas Henry (Pte) Australian Motor Transport Section

FIELD, Harold Ernest (Pte)  46th Australian Infantry Battalion

FENTON, John Wilfred (MM)  (Lt) 2nd Australian Division Artillery

FINNEGAN, Terence   (Pte) 58th Australian Infantry Battalion

FINNEGAN, William (Pte) 2nd Australian Pioneer Battalion

FOGARTY, Patrick James (Pte) Railway Companies Details check

FOGARTY, William Patrick (Pte) 8th Australian Light Horse Regiment

FOLEY, Cornelius Thomas   (Gnr) 3rd Australian Field Artillery Brigade

FOLEY, Leslie Leo (Pte) 17th (Victorian) General Reinforcements

FORD, Leslie Ernest Hector (Sgt) 21st Australian Infantry Battalion

FORT, Donald Gilbert (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

FORT, Frederick (Pte) 59th Australian Infantry Battalion

FOSTER, Thomas Benjamin (SSgt) Australian Army Medical Corps

FOYSTER, Robert Causton (Chaplain) AIF Headquarters

FREESTONE, Cecil Herbert John*

FREEMANTLE, William (Sgt) 26th Australian Infantry Battalion

FRANCIS, John Walter   (Lt) 59th Australian Infantry Battalion

GARLAND, Levick Tyrell (Pte) 8th Light Horse Regiment

GIBSON, Victor Robert   (LCpl) 60th Australian Infantry Battalion

GODWIN, Arthur Herbert Elliot* MiD (Sgt) 5th Field Company, Australian Engineers

GREEN, William (Cpl) 3rd Australian Field Artillery Brigade

GROVES, George William (Pte) 9th Australian Light Horse Regiment

HALEY, Edwin Batholomew Munitions Worker

HALEY, Edwin John (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

HAMMOND, Harold (Sgt) AIF Headquarters

HAMOND, Henry Albert (LCpl) 4th Australian Field Ambulance

HARKNESS, Robert Ellis (Pte) Australian Army Pay Corps

HARRICKS, Roland Richard (Pte) Australian Army Veterinary Corps

HARRIS, Fanny May (Sr) Australian Red Cross

HARRIS, Leslie Duncan   (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

HARTWICK, John Frederick (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

HARTWICK, William (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

HAWKINS, Richard Joseph (Spr) 10th Australian Field Company Engineers

HAYES, Percy John (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

HAYES, William Ivon (Capt) Australian Army Medical Corps

HENRY, Horace James (Lt) 26th Australian Army Service Corps Company 

HENRY, George Winifred  (WO1) Australian Army Ordnance Corps

HENSHALL, Albert  MM  (Sgt) 26th Australian Army Service Corps Company

HENDERSON, Thomas Peter Lamond (Sgt) 22nd Australian Light Horse Regiment

HERLIHY, George Joseph David   (Pte) 7th Australian Infantry Battalion

HERLIHY, John Alexander (Pte) 7th Australian Infantry Battalion

HERLIHY, Harry MM) (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

HICKS, George Leslie (Pte) 5th Australian Infantry Battalion

HICKS, Richard Ernest   (Pte) 14th Australian Field Artillery Brigade

HIND, William Arthur   (Tpr) 8th Australian Light Horse Regiment

HODGES, John Alexander (Gnr) 4th Australian Field Artillery Brigade

HOHENFELS, Francis Othman (Cpl) Australian Corps Signal Company

HOPKINS, Clive Boyer   (Capt) 45th Australian Infantry Battalion

HOROBIN, William (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

HOSIE, Andrew (Pte) 1st Australian Divisional Signal Company

HUDSON, Charles Robert (Pte) 24th Australian Infantry Battalion

HUGHAN, Alexander (Pte) 15th Field Company, Australian Engineers

HUGHAN, Harold Randolph (Lt) 44th Australian Infantry Battalion

HUGHAN, Lawrence Murray (Spr) 5th Australian Field Company Engineers

HUNTER, Montague (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

HUNTER, Talbot  John MSM (Dvr) 2nd Australian Pioneer Battalion

HUTCHINS, Sydney George (Cpl) 14th Australian Infantry Battalion

HUGGINS, Ernest Frederick (Dvr) 2nd Australian Infantry Brigade Headquarters

HEARNE, Harold Raymond MM (Dvr) 23rd Australian Infantry Battalion

HEARNE, James Alexander (Pte) 2nd Australian Division Ammunition Column

JENNINGS, John Samuel (Pte) 9th Australian Light Horse Regiment

JOYCE, Matthew John   (Pte) 46th Australian Infantry Battalion

JOYCE, Thomas William   (LCpl) 24th Australian Infantry Battalion

KEEGAN, Roderick James   (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

KENDALL, Frank Selwood   (Pte) 5th Australian Machine Gun Battalion

KENNEDY, Thomas Russell (Cpl) 6th Australian Motor Transport Company

KENNETT, Stanley (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

KENNETT, Thomas (Pte) 4th Australian Division Cyclist Corps

KENNETT, William (Lt) 8th Australian Infantry Battalion

KILKELLY, John Brian (Pte) 58th Australian Infantry Battalion

KILKELLY, James Patrick (Pte) 39th Australian Infantry Battalion 

KIRKBRIDE, Leslie George  (Pte) 14th Australian General Hospital

KIRKBRIDE,  Percy Herbert (Pte) Australian Mounted Division Train

KIPPING, Arthur John (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

KIRKWOOD, J.A.

KIRKWOOD, William John Clyde    (Pte) 22nd Australian Infantry Battalion

KNIGHT, Thomas Leonard *

KOOPS, William (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

LANCE, George Basil  (Pte) 50th Australian Infantry Battalion

LANDERS, Alexander Christopher (Pte) 37th Australian Infantry Battalion

LANDERS, George Charles (Gnr) 3rd Australian Field Artillery Brigade

LEAR, Alexander Creighton (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

LEARMONTH, Basil Law (Lt) Australian Flying Corps

LETTS, George Henry (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

LEVER, Herbert Ernest (Cpl) 2nd Australian Light Horse Regiment

LEWIS, Arthur Harold   (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

LEWIS, Alfred Irvine (Pte) 57th Australian Infantry Battalion

LEWIS, Eric Alvie (Cpl) 39th Australian Infantry Battalion

LILLIE, Thomas Henry Clarke (Dvr) 3rd Australian Motor Transport Company

LINDSAY, Charles Henry   (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

LODGE, Augustus Bernard DSO (Capt) 8th Australian Infantry Battalion

LODGE, Frank Spry MC, MM (Lt) 2nd Australian Pioneer Battalion

LODGE, James Clapham (LCpl) 2nd Australian Pioneer Battalion

LODGE, Richard Alexander (Pte) 2nd Australian Pioneer Battalion

LOVELL, William Leslie   (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

LOUDEN, Andrew Harry Local Depot  *

LIEBE, Sydney August   (Pte) 21st Australian Infantry Battalion

LIEBE, George Frederick (Sgt) 58th Australian Infantry Battalion

LOVETT, Edward McDonald (Pte) 13th Australian Light Horse Regiment

MARTIN, B. 

MALONE, John Henry   (Pte) 57th Australian Infantry Battalion

MALLINSON, John Leslie (Sgt) Australian Army Veterinary Hospital

MALLINSON, Randolph (Lt) 22nd Australian Infantry Battalion

MASON, G.W. 

MALSTER, Lillian (Sr) Australian Army Nursing Service

MASTERSON, John Joseph (Pte) 10th Australian Infantry Battalion

MASTIN, William Albert MM (Pte) 22nd Cps Light Horse

MASTIN, William Raymond Walker (Pte)  46th Australian Infantry Battalion

MIDDLETON, William Leslie (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

MILLARD, Arthur Richard (Pte) 7th Australian Infantry Battalion 

MILLARD, H.L.

MILLER, Albert Henry (LCpl) 3rd Australian Machine Gun Battalion

MILLER, George (2nd AM) Special Draft, Australian Flying Corps

MILLER, Alexander Thomas MM (Dvr) 46th Australian Infantry Battalion

MILLINGTON, Samuel Francis (Pte) 6th Australian Field Ambulance

MILLS, John Craig (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

MILES, William Reginald (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

MITCHELL, Bertram Hugh (Gnr) 36th Australian Heavy Artillery Brigade

MITCHELL, Leonard John (Pte) 1st Australian Division Signal Company

MOORE, Alexander Gillespie (Dvr) 1st Australian Divisional Train

MORIESON, Ivan  (Pte) 29th Australian Infantry Battalion *

MORISON, Alexander William (Pte) 1st Australian Machine Gun Battalion

MORISON, John 

MORISON, James Calder Law (Trp) 

MORISON JPMcL  James Norman McFarlane?

MORISON, Hector Law (Pte) 13th Australian Light Horse Regiment

MORRIS, Gilbert Joseph (Spr) 6th Australian Broad Gauge Railway Operating Company

MULLANE, Leslie Alexander   (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

MULLANE, William Henry (Pte) 37th Australian Infantry Battalion

MULLHALL, Edward Victor (Pte) 2nd Australian General Hospital

MURRAY, Edward John (Sgt) 1st Australian Field Artillery Brigade

MURRAY, John Campbell (Pte) 13th Australian Light Horse Regiment

MUTCH, Albert John (Pte) Australian Army Medical Corps

MULLEY, Ernest William (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

McCANN, John Alexander (Pte) Australian Army Veterinary Hospital

McCOMBE, Lindal John (LCpl) 12th Australian Field Artillery Brigade

McCOMBE, Reginald Sybil (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

McDERMAID, Alexander George  (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

McDERMAID, James Ross (Pte) 22nd Australian Infantry Battalion

McDERMAID, Robert Bailey   (Dvr) 21st Australian Infantry Battalion

McDONALD, John (Spr) 10th Australian Field Engineers

McDONALD, John Coll (Cpl) 4th Australian Light Horse Regiment

McDONALD, Ronald John (Pte) 38th Australian Infantry Battalion

McKENZIE, H.   

McKENZIE, J. S.

MacKENZIE, Gordon Elliot (Lt) 58th Australian Infantry Battalion *

McMAHON, Andrew (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

McMAHON, Thomas (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

McPHEE, Norman Edward   (Sgt) 46th Australian Infantry Battalion

McQUEEN, John (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

McQUEEN, George William    (Lt) 14th Australian Infantry Battalion

McSWAIN, John  (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

NIVEN, James (Pte) 23rd Australian Infantry Battalion

NIVEN, William David   (Pte) 4th Australian Light Horse Regiment

NIDDRIE, Stanley Roy    (Sgt) 58th Australian Infantry Battalion

NORMAN, William Leslie    (Cpl) 24th Australian Infantry Battalion

NORTON, John Edward (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

O’BRIEN, Cecil Norman (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

O’BRIEN, Thomas (Pte) 5th Australian Infantry Battalion

OFFICER, Roy Arthur S. (Sgt) 1st Australian Division Motor Transport Company

O’NEILL, T.

ORD, Thomas Hugh   (ACpl) 6th Australian Infantry Battalion

OSBORNE, Percy Beaumont   (LSgt) 8th Australian Infantry Battalion

PEARSE, Alfred William (Dvr) 3rd Australian Field Artillery Brigade

PERRIN, Charles Haddon Spurgeon (Pte) 59th Australian Infantry Battalion

PIKE, John David (SSgt) 29th Australian Dental Section

PHILLIPS, Robert (Pte) 5th Australian Machine Gun Battalion

PITMAN, Robert Francis (Pte) 3rd Australian Machine Gun Battalion

PORTER, H.S. *

PORTER, N.S. 

PORTER, George Richard (Pte) 46 Australian Infantry Battalion

PRICTOR, James Henry (Spr) 5th Australian Divisional Signal Company

PRIMROSE, George Daniel (Pte) Australian Army Postal Corps

PRIMROSE, John David (Pte) 23rd Australian Infantry Battalion

PRICE, Leslie Gordon (LCpl) 5th Australian Division Train

RANKIN, Alexander Stewart (Dvr) 5th Australian Division Artillery

RANKIN, Duncan Stewart (Cpl) 6th Australian Field Artillery Brigade

RANKIN, Robert Hopetoun (Dvr) Reserve Brigade Australian Artillery   

RANKIN, Thomas Donald (Pte) 21st Australian Infantry Battalion

REEN, Timothy Eucharia (Pte) 5th Australian Infantry Battalion

RHOOK, Archibald Alfred (LCpl) 46 Australian Infantry Battalion

RHOOK, Henry Joseph William   (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

RHOOK, Arthur James  (Pte) 39th Australian Infantry Battalion *

RICHARDSON, John Hyde (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

RICHARDSON, Robert Charles (LCpl) 39th Australian Infantry Battalion

RICHIE, George   (Pte) 14th Australian Infantry Battalion *

RICHIE, William Charles  (Pte) 14th Australian Infantry Battalion *

RILEY, John (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

RITTER, Herbert Oscar (2nd Lt) 6th Australian Infantry Battalion

RITTER, Francis George MSM (Gnr) 36th Australian Heavy Artillery Brigade

RIZZO, Hubert (Pte) No. 3 Australian Motor Transport Company

ROBERTS, Frank William (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

ROBERTSON, Eric (Cpl) Australian Army Medical Corps

ROUNTREE, Evangeline Amelia (Staff Nurse) Queen Alexandra’s Imperial Military Nursing Service Reserve

ROSE, John 

ROW, Harold Southlan (Gnr) 4th Australian Field Artillery Brigade

ROW, Tom Austral (Pte) 1st Australian Field Squadron Engineers, Anzac Mounted Division

RYAN, James (Tpr) 4th Australian Light Horse Regiment

RYAN, Michael John (Gnr) 36th Australian Heavy Artillery Brigade

SAVAGE, Horace Sydney (Pte) 23rd Australian Infantry Battalion

SACK, James   (Pte) 1st Australian Machine Gun Battalion

SALTER, Herbert Ernest  (LCpl) 7th Australian Infantry Battalion

SCOTT, Alexander William   (Pte) 21st Australian Infantry Battalion

SCOTT, Charles Edmund (Sgt) South African Army

SCOTT, Eric Norham (Capt) Australian Army Medical Corps

SCOTT, Norma Norham (Staff Nurse) Australian Army Nursing Service

SEDGEWICK, Charles George (Pte) 3rd Australian Pioneer Battalion

SHAW, J.T.

SHEEDY, David (Pte) 65th Australian Infantry Battalion

SHEEHAN, Daniel Denis   (Pte) 5th Australian Infantry Battalion

SHEEHAN, Albert Edward   (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

SHEEHAN, George Frederick (Pte) 32nd Australian Infantry Battalion

SHEEHAN, James Thomas (Dvr) 5th Australian Divisional Ammunition Column

SHEEHAN, Joseph (Dvr) 21st Australian Infantry Battalion

SHEEHAN, Luke Thomas (Tpr) 7th Australian Light Horse Regiment

SKEYHILL, Thomas John (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

SLOAN, Joseph   (Pte) 46 Australian Infantry Battalion

SLOAN, Robert Leslie (Pte) 29th Australian Infantry Battalion

SMITHWICK, Edward Thomas (Dvr) 7th Australian Field Artillery Brigade

SMITH, Horace Jack Hasting (Dvr) Australian Motor Transport Company

SMITH, Edwin Richardson MM  (Pte) 22nd Australian Infantry Battalion

SMITH, Edward Henry (Pte) 7th Australian Field Artillery Brigade

SMYTH, Albert Edward (Pte) 22nd Australian Infantry Battalion

SPEAK, Thomas (SSgt) 4th Australian Divisional Train Headquarters

SMYTH, James NormanDCM  (Tpr) 9th Australian Light Horse Regiment

STAGOLL, Robert Leslie   (Pte) 24th Australian Infantry Battalion

STEEL, Simon (Sgt) 1st Australian Remount Unit

STEPHEN, Gilbert Theodore (Pte) 5th Australian Infantry Battalion

STEVENSON, Alexander John   (Sgt) 39th Australian Infantry Battalion

STEVENSON, Edgar Richmond   (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

STEWART, Charles Herbert   (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

STEWART, Ernest (Pte) 58th Australian Infantry Battalion

STOKIE, Thomas (LCpl) 2nd Australian Machine Gun Battalion

STORER, Oliver Thomas (LCpl) 39th Australian Infantry Battalion

STREET, Frederic Augustus (WO1) AIF Canteen

STUCHBERRY, Robert Hamilton (Tpr) 8th Australian Light Horse Regiment

STYLES, David (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

STYLES, John (Pte) 1st Australian Remount Unit

SULLIVAN, John (Pte) 5th Australian Infantry Battalion

STEPHENS, William Hudson  (Pte) 22nd Australian Infantry Battalion

TATLOCK, Rolland (Pte) Australian Dental Corps

TEAGUE, Daniel Gilbert Miller (Capt) Australian Army Medical Corps

TERRILL, Charles Edward (Pte) 4th Australian Field Ambulance

THOMAS, H. J.  

THOMAS, Leonard Penrhyn (2nd Lt) 8th Australian Infantry Battalion

THOMPSON, Oliver John (Cpt) 6th Australian Infantry Battalion

THOMPSON, William Norton   (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

TILLEY, George Edward   (Tpr) 8th Australian Light Horse Regiment

TILLEY, Maurice John (Tpr) 4th Australian Light Horse Regiment

TILLEY, Phillip Henry (Pte) 10th Australian Field Artillery Brigade

TILLEY, Frederick Gladman (Tpr) 4th Australian Light Horse Regiment *

TORBET, Gordon James   (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

TREDREA, Francis Stanley  (Pte) 60th Australian Infantry Battalion

TRIGGER, Samuel Winifred   (Pte) 30th Australian Infantry Battalion

TRIGGER, Gerald Jonah (Pte) 5th Australian Pioneer Battalion. Mentioned Dispatches

TROTTER, James (Dvr) 1st Australian Division Train

TULLY, John Luke Victor   (Pte) 58th Australian Infantry Battalion

TURNER, John Albert (Pte) 39th Australian Infantry Battalion

TURNER, William George (Pte) 13th Australian Light Horse Regiment

UNDERWOOD, Arthur Bell Percy MM (Pte) 23rd Australian Infantry Battalion

WALL, John Albert (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

WALTER, Edgar Ernest  DCM (Sgt) 39th Australian Infantry Battalion

WARBURTON, William Robert (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

WATERS, Edward Daniel (Pte) 6th Australian Infantry Battalion

WATERS, William Henry   (Pte) 14th Australian Infantry Battalion

WATSON, Robert Charles Edward (Cpl) 4th Australian Field Artillery Brigade

WENSLEY, Albert William(Pte) 5th Australian Infantry Battalion

WENSLEY, Eric James (Dvr) 2nd Australian Divisional Ammunition Column

WESTBROOK, William Colin (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

WESTGARTH, Horace Leonard   (LCpl) 58th Australian Infantry Battalion

WHITE, James Michael  (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

WHITE, Joseph Thomas (Cpl) 10th Field Company, Australian Engineers

WILLETT, Walter Francis (Pte) 32nd Australian Infantry Battalion

WILLIAMS, Clifford Davies   (Pte) 23rd Australian Infantry Battalion

WILLIAMS, Lancelot Hamilton   (Spr) 4th Field Company, Australian Engineers

WILLIAMS, Albert Herbert (Pte) 46th Australian Infantry Battalion

WILLIAMS, John Roy (Dvr) 8th Australian Field Artillery Brigade

WILLIAMS, William Hartley (Sgt) 39th Australian Infantry Battalion

WILSON, Peter (Tpr) 4th Australian Light Horse Regiment

WITHINGTON, Frederick F (Pte) 2nd Australian Pioneer Battalion

WITHINGTON, Leslie George (Pte) 4th Australian Battalion Engineers

WOOLNOUGH, Edgar Oliver Farkas (Pte) 24th Australian Infantry Battalion

WINNELL, William   (Pte) 58th Australian Infantry Battalion

WARING, Frederick Charles MacLeod  (Cpl) Australian Army Postal Corps

YOUNG, Clarence Everard   (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

YOUNG, James (Lt) Royal Field Artillery

YOUNG, Leonard Hamilton (Pte) 8th Australian Infantry Battalion

YUILL, Vine (LCpl) 2nd Field Company, Australian Engineers

Images courtesy of the Australian War Memorial

Notes

BUTTON, Robert Frank  – Discharged before going overseas.

DAVIES, W.J. – Possibly William Frederick Davies (Service No. 4784), a brother of Albert and Stanley Davies

DUNN, H.W. – Possibly Arthur William Dunn (Service No. 2311) of French Street, Hamilton  

FREESTONE, Cecil Herbert John – Discharged before going overseas for medical reasons

KNIGHT, T.L. – Most likely James Alfred Knight (Service No. 3835) who was killed in France on 8 June 1916 and for whom a tree was planted along Anzac Avenue in 1917. Thomas Leonard Knight was the younger brother of James Alfred Knight, sons of Thomas Robert Knight and Agnes Mason.  Thomas Leonard married Agnes Mary Kenny in 1902.   The Hamilton Spectator of 7 January 1915, reported Thomas Leonard Knight had enlisted on 6 January 1915 pending a medical likely held on 7 January 1915 by Hamilton’s Dr Norham Scott. If it was the same Thomas Leonard Knight he’d have been thirty-eight years old at the time, the maximum age for enlistment.  There are no service records for Thomas Leonard Knight. That suggests he failed the medical on 7 January 1915.  Thomas Leonard Knight died at Footscray in 1945 aged sixty-nine. T.L.Knight is also listed on the Hamilton War Memorial where only the names of those who didn’t return are included. 

LOWDEN, A.H.  – Most likely Andrew Harry John Louden who was born in Ballarat and enlisted in Hamilton on 20 February 1915.  However, Andrew was not killed and did not go overseas. His service record is blank.  Andrew married Ivy Philpott in 1913 and they had two young children by February 1915. By 1922 when the borough roll was unveiled, Andrew and Ivy were living in Brunswick.  He died at Brunswick in 1937. A.H.Lowden is also named on the Hamilton War Memorial and a tree was planted along Anzac Avenue in 1918 under the name A.H.Loden. 

There was an Andrew Anderson Louden also born in Ballarat who was killed in Palestine on 11 April 1918, four months prior to the tree planting at Anzac Avenue.  It is possible there has been some confusion between the two Andrew Loudens which has been carried through.

MacKENZIE, Gordon Elliot – Listed as G.A.McKenzie

MORIESON, Ivan – Not marked as making the supreme sacrifice.  Ivan (Service No. 2954) was killed at Polygon Wood, Belgium on 26/27 September 1917

PORTER, H.S. – It’s likely this was Henry James Porter (Service No. 5723) who returned to Australia on 15 January 1919.

PORTER, N.S. – It’s likely this was Norman Leslie James Porter,(Service No. 1233) who was killed in action on 8 August 1915 at Gallipoli.

RHOOK, Arthur James – Listed as A.J.Rook 

RICHIE, George  – Listed as G.Ritchie 

RICHIE, William Charles – Listed as W.C.Ritchie 

SHAW, J.T. – Possibly Ivan Thomas Shaw (Service No. 1279) of Tyres Street, Hamilton.

TILLEY, Frederick Gladman – Listed as F.G.Tilly

SOURCES

First World War Nominal Roll

Monument Australia

The AIF Project

The Hamilton Spectator – 1914-1918

Honour Board Photo Credit:  Tony Esh

©2018 Merron Riddiford